Historie - Rozhledna Diana Karlovy Vary

Vrch s nádherným rozhledem vypínající se nad lázeňským městem Karlovy Vary objevil pro turistiku v roce 1804 karlovarský občan a nožíř Václav Drumm. Se svým strýcem, historikem a kronikářem Augustem Leopoldem Stöhrem, proklestili les, na výšině umístili dvě odpočinková sedátka a zřídili vyhlídku. Dobové průvodce propagovaly po celé 19. století toto místo jako nejlepší výhled na město.

Lanová dráha byla na vrcholu kopce vybudována roku 1909 a v letech 1912 – 1914 zde byla firmou karlovarského stavitele Františka Fouska vystavěna lovecká chata s přilehlou rozhlednou podle projektu karlovarského architekta Antona Breinla. Dne 27. května 1914 byla rozhledna slavnostně otevřena pro veřejnost. Ihned po svém vzniku se rozhledna stala oblíbeným výletním cílem lázeňských hostů. Za první republiky nesla rozhledna jméno Hanse Kudlicha (1823-1917), bývalého poslance říšského sněmu a rakouského revolucionáře, který mimo jiné formuloval návrh na zrušení poddanství, po roce 1945 se krátce užíval název Benešova rozhledna. Nakonec se ustálil název Diana.

Rozhledna Diana je mohutná čtyřboká cihlová stavba se zkosenými nárožími, postavená na hranolovém kamenném podstavci a doplněná nasazeným krytým dřevěným ochozem vyhlídkové plošiny, dosahuje celkové výšky 40 m. Vyhlídkový ochoz ve výšce 35 m je přístupný po 150 dřevěných schodech točitých proti směru hodinových ručiček nebo výtahem. Z věže je rozhled na prakticky celé město Karlovy Vary, údolí řek Ohře a Teplé a velkou část lázeňských lesů. Severně pak na Krušné hory s Klínovcem, východně na Doupovské hory a jihozápadně na Slavkovský les. Za dobré viditelnosti lze na západojihozápadu spatřit i vrcholky pohoří Fichtelgebirge (Smrčiny) a za jasného počasí dohlédnout až do vzdálenosti 70 km.

Od roku 1981 je rozhledna Diana zapsána do seznamu kulturních památek.

Mezi nejvýznamnější hosty Diany patřili v minulosti mj. Goethe, Körner a Freud.

Více informací o historii rozhledny www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Mohlo by Vás zajímat:

Ukázka z fotogalerie

Historické fotografie rozhledny DianaHistorické fotografie rozhledny DianaHistorické fotografie rozhledny DianaHistorické fotografie rozhledny DianaHistorické fotografie rozhledny DianaHistorické fotografie rozhledny DianaHistorické fotografie rozhledny DianaHistorické fotografie rozhledny DianaHistorické fotografie rozhledny DianaHistorické fotografie rozhledny DianaHistorické fotografie rozhledny DianaHistorické fotografie rozhledny DianaHistorické fotografie rozhledny DianaHistorické fotografie rozhledny DianaHistorické fotografie rozhledny DianaHistorické fotografie rozhledny DianaHistorické fotografie rozhledny DianaHistorické fotografie rozhledny DianaHistorické fotografie rozhledny DianaHistorické fotografie rozhledny Diana
Celá galerie